Met nog 1 ronde te gaan staat PSV 22e en Ajax 32e, beide ploegen hebben nog kans op doorgaan, dat die kans voor PSV groter is dan die van Ajax is qua punten duidelijk, maar Ajax heeft een eenvoudiger programma in de laatste ronde. Echter, voor Ajax is alleen winst genoeg om door te komen en daarna moeten er nog allerlei andere zaken gebeuren.
Laten we eerst even kijken naar PSV en wat er moet gebeuren (waarbij ik niet verder kijk dan doelsaldo, alle andere zaken die een gelijke stand 'breken' laat ik weg).
Bij winst is PSV 100% zeker van doorgaan, de kans dat dat bij de beste 16 (en dus uit beginnen in de tussenronde) gebeurt is nihil.
Bij een gelijkspel komt PSV op 9 punten met een doelsaldo van +1, dan gaat het (als we nog niet de andere duels bekijken) naar plek 19. Dan mogen dus maximaal 5 ploegen (van de volgende 13) PSV nog inhalen:
Marseille, moet dan verliezen bij Club Brugge (nu 27e) (anders gaan ze over PSV heen)
Leverkusen, moet dan verliezen thuis tegen het al uitgeschakelde Villarreal
AS Monaco, moet dan verliezen thuis tegen Juventus (15)
Athl. Club, mag dan niet winnen thuis van Sporting (10)
Olympiacos, mag dan niet winnen bij Ajax (32)
Napoli, mag dan niet winnen thuis van Chelsea (8)
Kopenhagen, mag dan niet winnen bij Barcelona (9)
Club Brugge, mag dan niet thuis van Marseille winnen (19)
Bodo Glimt, mag dan niet met 3 goals verschil winnen bij Atletico Madrid (12)
Benfica, mag dan niet met 5 goals verschil winnen thuis van Real Madrid (3)
Pafos, mag dan niet met 7 goals verschil winnen thuis van het al uitgeschakelde Slavia Praag
Union St Gilloise, mag dan niet met 11 goals verschil winnen thuis van Atalanta (13)
Ajax, mag dan niet met 13 goals verschil winnen thuis van Piraeus (24)
Er zitten dus al 2 zaken in die niet allebei kunnen gebeuren (Marseille/Club en Ajax/Piraeus), maar van Marseille/Club gaat er sowieso 1 club boven PSV eindigen als PSV gelijkspeelt tegen Bayern. Eigenlijk zijn die laatste 5 normaal gesproken ook onmogelijk, dan moet van de bovenste 8 (eigenlijk 7 want Club/Marseille kunnen niet allebei boven PSV eindigen als PSV gelijkspeelt), dus dat moet normaal gesproken goedkomen.
Bij verlies komt PSV op 8 punten met hoogstens een doelsaldo van 0. Het kan dan maximaal 22e eindigen, en van de volgende 10 ploegen mogen er dus maar 3 PSV passeren. Wat moet er gedaan worden zodat dat niet gebeurt?
Athl. Club, moet dan verliezen thuis van Sporting (10)
Olympiacos, moet dan verliezen bij Ajax (32)
Napoli, moet dan verliezen thuis van Chelsea (8)
Kopenhagen, moet dan niet winnen bij Barcelona (9)
Club Brugge, mag dan niet thuis van Marseille winnen, gelijkspel is genoeg voor de Belgen als PSV met 6 goals verschil verliest of meer (19)
Bodo Glimt, mag dan niet winnen bij Atletico Madrid (12)
Benfica, mag dan niet winnen thuis van Real Madrid (3)
Pafos, mag dan niet winnen thuis van het al uitgeschakelde Slavia Praag
Union St Gilloise, mag dan niet winnen thuis van Atalanta (13)
Ajax, mag dan niet winnen thuis van Piraeus (24)
Sowieso Ajax of Piraeus gaat bij verlies van PSV over PSV heen, dan staat PSV dus al virtueel 23e, dan mogen dus nog 2 van bovenstaande zaken gebeuren. Het gevaar ligt dan bij Pafos (tegen het al uitgeschakelde Slavia Praag), waarbij ik er vanuit ga dat PSV niet met 6 goals of meer verschil verliest (waarbij eigenlijk met 6 goals verschil verlies PSV normaal gesproken nog wel boven Club eindigt als die gelijkspelen), dan staat PSV al 24e. Dan moet de rest dus allemaal goedvallen, kans lijkt me klein, temeer het daar qua uitslagen andere velden (en loting) PSV dit seizoen niet mee zit.
Voor Ajax is het simpeler, het moet winnen.
Als Ajax wint komt het op 9 punten en klimt het (als we nog even negeren dat de andere duels ook gespeeld zijn) naar de virtuele plek 22 (doelsaldoverschil met ploegen op plek 19/20/21 (9 pt) is vrij groot, dus ik ga er even vanuit (tenzij er een saldoverschil van resp. 12/8/6 wordt goed gemaakt op Olympique, Leverkusen en/of Monaco) dat ze dat niet halen.
Ajax staat dus dan 22e, en van de 9 (want Piraeus heeft in deze hypothese verloren van Ajax) ploegen eronder mogen er dus maar 2 onderstaande zaken gebeuren:
PSV moet verliezen van Bayern (dat wel al zeker is van top 8, maar nog een puntje nodig heeft voor een zekere top 2 (betekent: altijd thuisvoordeel in 2e duel t/m halve finale))
Athletic Club moet verliezen van Sporting (10) (tenzij Ajax met 8 doelpunten verschil wint, dan is gelijkspel ook goed)
Napoli moet verliezen van Chelsea (8) (tenzij Ajax met 7 doelpunten verschil wnt, dan is gelijkspel ook goed)
Kopenhagen moet verliezen van Barcelona (9) (tenzij Ajax met 6 doelpunten verschil wint, dan is gelijkspel ook goed)
Club Brugge mag niet winnen van Marseille (19)
Bodo Glimt mag niet winnen bij Atletico (12) (tenzij Ajax een saldoverschil van 10 goedmaakt)
Benfica mag niet winnen thuis van Real (3) (tenzij Ajax een saldoverschil van 8 goedmaakt)
Pafos mag niet winnen thuis van het al uitgeschakelde Slavia Praag (tenzij Ajax een saldoverschil van 6 goedmaakt)
Union Gilloise mag dan niet thuis winnen van Atalanta (tenzij Ajax een saldoverschil van 2 goedmaakt)